JAK ROBIĆ
Home Up Spis treści

 

GRUPA ROWERZYSTÓW

 ZIELONA GÓRA

- księga gości (dopisz)

Dlaczego rower?

Komunikacja rowerowa zajmuje mało miejsca, nie hałasuje, nie zanieczyszcza, nie powoduje groźnych wypadków, jest dobra dla zdrowia i kondycji. Nie potrzebuje rozbudowanej infrastruktury, wielopoziomowych skrzyżowań, ekranów przeciwhałasowych i hektarów parkingów. Lepiej wykorzystuje cenną przestrzeń w centrum miasta - na jednym miejscu dla samochodu może zaparkować kilkanaście rowerów. Rowerzysta nie stoi w korku, na przystanku, nie szuka miejsca do zaparkowania - po prostu wsiada na rower i jedzie. Rower szczególnie dobrze sprawdza się przy podróżach do 5-7 km, na których już teraz, w mieście szerokich ulic i wielu samochodów pozwala na szybsze dotarcie do celu.

Na podstawie stron WWW Federacji Zielonych Warszawa

Aby doprowadzić do powstania ścieżek rowerowych należy opracować ich schemat, opierając się o liczne podręczniki. My posiadamy następujące "dzieła" o projektowaniu ścieżek rowerowych i o polityce rowerowej władz miejskich:

 

-Inżynieria Ruchu, S. Datka, W. Suchorzewski, M. Tracz; Warszawa 1999, rozdz. 17 Ruch Rowerowy

-Transport Rowerowy, Tadeusz Kopta, Zygmunt Użdalewicz, Wiktor Nowotka,  Katowice 2000

-Podręcznik infrastruktury rowerowej CROW

- Miasta dla rowerów, nie dla samochodów, Marcin Hyła, Kraków 1996

Wszystkie te opracowania traktują temat bardzo profesjonalnie i na ich tle widać, że projektantom sieci ścieżek rowerowych w Zielonej Górze tego profesjonalizmu zabrakło. W zasadzie można im wybaczyć to, ponieważ w czasie gdy te ścieżki rowerowe projektowano (1994), wówczas nie było jeszcze tylu porządnych opracowań na ten temat.

 

Na podstawie opracowań sporządza się projekty wraz z dostosowaniem inżynierii ruchu do potrzeb rowerzystów. Następnie władze miejskie przystępują do realizacji projektu. Gdy sieć ścieżek rowerowych na terenie miasta jest gotowa, wówczas można się spodziewać, że 20- 30 % mieszkańców będzie podróżowało po mieście rowerem.

Kamapnia

Kampanie promujące komunikację rowerową od kilku lat prowadzone są m.in. w Krakowie, Trójmieście, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i Łodzi. Wspólnie z nimi bierzemy udział w ogólnopolskiej kampanii Miasta dla rowerów.

Strona rowerowa warszawskiej grupy Federacji Zielonych

Sekcja Rowerzystów Miejskich w Poznaniu

i wiele innych lokalnych grup.

 

 

 

 

Home ] Up ]

Send mail to   katedr(małpa)poczta.onet.pl with questions or comments about this web site.
Copyright © 2003 Sekcja Rowerzystów (będąca kołem Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Lubuskiego (w organizacji))
Last modified: kwietnia 27, 2003